24 Nisan 2013 Çarşamba

Çardaş Prensesi

75 yıldır bloga yazmıyordum. Bunun nedeni de bir süre yoğunluktan yazamayıp, sonra da "kimse beni hatırlamıyor" tribine girmemdi. Sonunda kibritçi kız beni hatırlayınca, hayatımda yaşadığım en büyük sahne tecrübesi hakkında bir şeyler yazayım dedim.

Okul başladığında bir sahne hocası geldi okula. Biz de 2 yıldır sahne dersi görmüyorduk. -Ders vardı hoca yoktu. Hoca vardı biz yoktuk.. - Bir baktık ki gayet faal bir şekilde derslere katılıyoruz karşılıklı olarak ve yaptırdıkları şeylerle minik minik ilerleme kaydediyoruz.

Hocamız sahne dersi kapsamında bir operet koyacağını bize açıkladı. Bu arada ilk sınavımızı olduk. Herkese farklı şeyler yaptırıyordu. Beni bir güldürüp bir ağlattı. Çok zorlanıyordum ama yapamazsam düşük alma korkusundan mıdır nedir hırs yaptım birden. Sonraki sınavda da bir parçayı hem söyleyip hem canlandırdık.

İlk olarak okuma provaları başladı. Herkesin rolleri belirlendi. Ben "Aranka" olacaktım. Textte sadece 3 cümlem falan vardı. 8 kabare kızından biriydim. Hepimiz oturup textleri takip edip sıramız gelince tonlamalarla vurgularla vs okuyorduk. Benim cümlem çok eğlenceliydi. "Boniii, Bonişkooom. Hadi gelsene tatlııım seni bekliyoruuuz!" gibi.

Parça parça rol çalışmaya başladık. Bir gün başroller gitti, bir gün 8 kız gitti. Danslar falan da vardı. Piyano eşliğinde parçalara çalıştık. Koro da çalışıyordu bir yandan. Aniden çok fazla gelmişti aslında. Sahnede dümdüz durup parçamızı söylerken bile elimiz ayağımıza karışıyordu. Birden 3 perdelik operet hazırlar olduk. 1 perdeyi bile halledemeyeceğimizi düşünüp umutsuzluğa kapılmadım desem yalan olur.

Son 1 ayda her şey çok hızlandı. Benim rolüme 75 cümle daha eklendi (lafın gelişi 75). Sürekli Boni'yi kıskanıp ağlıyordum gülüyordum. Duygu seli. Bir yandan korkup bir yandan da "Artık lisans 2'yim. Şimdi yapmazsam, okulda gelişmezsem ileride sçarım" diye düşünüp itirazsız bana verileni yapıyordum. Bir de başroller vs herkes şikayetlenmeden çalışıyordu, ben 2 cümlelik rolüme geriliyordum.

Bu arada tam ezberledim hallettim diyorsun. Dansları da ezberliyorsun. Birden bir şeyler değişiyor. En sinir olduğum durumlar onlardı ama alışmıştık artık. Sonuç olarak son 1 ayda orkestra şefi geldi, koro ve solistler ayrı ayrı onunla çalıştılar. Son bir hafta gece 1de bile provadan çıktığımız oldu. 3 perdeyi iki kere arka arkaya aldığımız oldu. Enerjimiz bitince rol yapamayıp tırtlaştığımız da oldu.

Sonuç olarak 12-13-14 Nisan'da oyunu oynadık. Makyajlarımızı saçlarımızı kendimiz yaptık. Bu arada 8 kız kostümleri minicik olduğu için başka bir elbise seçtim. Ama hoşuma gitti bu durum. Elbisemi sevmiştim :)

Oyunu çok beğendiler. 1. ve 3. temsil çok güzeldi ama 2. temsilde daha çok gerildim. Herkesin enerjisi daha düşüktü. Üzdü. Hatta aynı temsilde dans ederken yanımdaki arkadaşın kostümünün ipi, benim broşuma takıldı. Dans yalan oldu ama sürekli güldüğümüz için komik de göründü.

İlk gün çok korkmadım niyeyse. O kadar çok prova yapmıştık ki, yine prova gibi gelmişti. Çok da eğlendim rolü yaparken.

Umarım bu oyunu başka şehirlere de götürürüz çünkü tekrar oynamak istiyorum. Bu rolle vedalaşamadım sanırım. Kasım'dan beri çalışıp aniden vedalaşmak zor oluyor. Video görmek isteyen bana çaktırmadan mesaj atsın. Koyamadım ortalığa. Oley!

O zaman fotoğrafları koyayım :)

Ortadakiyim. Evet.


Boni ve 6(?) Kız

Burda da ortadakiyim?


Boni ve 8 kız (hepsine inatla açıklama yazışım)


Bu arada oha demeyin lütfen ama bir haberim var. Sömestrda Iphone 5 aldım. Planet'tan sonra bir şey yazmamışım. Sanırım telefon bağımlısıyım. Aldım ne ya aldırdım. Şu anda da gribim o yüzden çok boşvermiş anlattım kusuruma bakmayın. Zaten aylar sonra yazdım kaç kişi görür yazımı bilemem. Sevgiler.

İsteyene bu da operetin haberi: TIK

Bir de şu parçaya taktım ona da TIK

6 yorum:

Melinda Sordino dedi ki...

O kadar sevindim ki yazını gördüğüme.Ben blogumu açtığımda sen yazmayı bırakmıştın, o yüzden çok üzülmüştüm.Ama şimdi yazını görünce çok sevindim.
Umarım dediğin gibi başka şehirlerde de oynarsınız oyunlarınızı :)
Güle güle kullan iphoneunu, darısı Mia'nın başına :)
Geçmiş olsun, hemen iyileş yeni yazılar da yaz.Bırakma yazmayı, çünkü ben yazılarını çok seviyorum ve yazmadığında çok özlüyorum :)

Mia Wallace dedi ki...

Feliim hoş geldiiinn!!

ben sürekli bloguna girip girip planet yazısıyla karşılaşıyordum ama yoğun olduğun için yazmadığını düşünüyordum. bundan sonra "hadi blogaaa yazı yaz!" diye darlicam seni ona göre :D

y
ay evet ya o kadar çalış 3 temsilde oyun bitsin. insan daha da çok oynamak ister o yüzden umarım başka şehirlerde de oynarsınız bu oyunu.

her fotoğrafta parlıyosun ve çok güzelsin feliiim <3

şarkıya senin sayende ben de taktım.

seni yerim ve çok özlediiim.. eminim blog alemi de özlemiştir! <3

geçmiş olsun yazıda hiç hasta olduğunu çaktırmadın merak etme tatlı felişkooo :***

Feli Jo dedi ki...

Melindaaa!! Çok sevindim yazmamı isteyen birileri olduğunaa :)) başka şehirlerde umarım oynarızz bu konuda çok heyecanlıyım! Dekorlar bahçede çürüyor, sanırım bir dahaki temsilde yıkılacaklar :) umarım Mia'mın da bir iphoneu olacak! Buna inanıyorum :)) gribim tekrar başladı anlamadığım bir şekilde ama geçecek :)) özlediğin için çok sağol çok mutluyum şu andaa yihuuu!

Feli Jo dedi ki...

Darla beni Mia'm :)) yazamasam da sevinirim isteyen biri olduğu için :P

Ayrıca o senin güzelliğiin!! Çok teşekkür ederimm :* yaşasın sahne makyajı ve kostüm! Ayrı bir güzellik veriyor herkese :))

Oley şarkıya takman! Zevklerimizin bu benzerliği beni çok mutlu ediyi!

Ben de seni çok özledimmm!! Umarım gelicem oralara ve sana sıkı sıkı sarılıcam :*

Kibritci Kız dedi ki...

bu yazıyı nasıl okumamışım hayret !

hocanız ne güzel bir şey yapmış yaa inşallah bu bir başlangıç olur istediğin yerlerde kendini görürsün.

ayrıca ne güzel şeymişsin sen öyleeee seni gidi seniiiii :)

Feli Jo dedi ki...

Kibritçimm! Umarım öyle oluur!!

Ayy çok teşekkür ederim yaa o senin güzelliğiiin :* vihuuu

 

Feli Jo Design by Insight © 2009