11 Ocak 2011 Salı

Mimi!


Rory beni mimlemiş :) Bakalım yazabilecek miyim? (Mimi yazan arkadaş kusura bakmasın ama türkçe karakter takıntım olduğundan soruları tek tek düzelttim :))

1) Dindarsınız ya da değilsiniz,inancınız var ya da yok,dinlerini yaşadığını söyleyen insanlarda en çok sizi iten şeyler ne ve neden?

- Körü körüne bağlılıkları ve bağlandıkları şeyin kulaktan dolma olması, araştırmamaları. Sorulan soruları geçiştirmeleri. Nedenine gerek yok sanırım direkt neden bu!


2) Sizi siz yapan özelliklerinizden en belirgin olanı ne?

- Sanırım en belirgin olanı gereksiz derecede iyi ve (veya) yardımsever oluşum.


3) Etrafınızdaki kişilere saygılı mısınız? Neyiniz insanlardan farklı ve ne konuda daha çok saygı bekliyorsunuz?

- Saygıyı hakettiğini düşündüğüm insanlara karşı her zaman saygılıyımdır. Haketmeyenlere haketmediklerini hissettirmem. Laf sokma eğilimim olmaması sanırım beni diğer insanlardan ayıran.

Karşımdaki bana ne kadar laf sokarsa soksun, ben kıyamıyorum aynı şekilde kötü davranmaya. Ama birdenbire sinir yapıp korkunç bir insana da dönüştüğüm olmuyor mu? Oluyor tabii. Herkesin sabrı var.

Okuğum bölüm hakkında saygı isterim mesela. Bağırıyorsunuz denmesine sinir oluyorum. O kadar şeyini yırt bir yeri kazanmak için, okurken de bir sürü ders al.. Neymiş? Bağırıyorsunuz! Beğenmiyorsan dinleme ve yorum yapma. Bu kadar arkadaş!

Bir de geçen gün bir kadın otobüste hangi bölümü okuduğumu sordu. "Opera" dedim "olsun" dedi. Olsun ne ya?


4) İnsanın sizdeki tanımı ne? Karşınızdaki kişide olmazsa olmaz dediğiniz özellikler neler ve neden sizin için önemli bunlar?

- İnsanın bende tanımı yok. Canlı varlık işte. Kimi laf sokan canlı varlık, kimi zayıf varlık, kimi şişman varlık, kimi egoist varlık, kimi psikopat varlık, kimi esmer , kimi sarışın..

Karşımdaki kişide olmazsa olmaz dediğim özellik mimiktir! Mimiği olmayan insana birşey anlatmakta çok zorlanıyorum. Bir de mimik oluyor ama hareket etmiyor bazısında. Mesela kıl kıl bakan bi halde donmuş. Öyle gülüp öyle konuşuyor karşımda. Bir de beni dinliyorsa gözüme bakmalı karşımdaki.. Benim için önemli olmasının nedeni ise, karşımdakini iyi anlayıp iyi iletişim kurmak..


5) Hayata bakışınızı paylaşır mısınız?Sürekli birşeyler için hayatı suçluyor musunuz yoksa hayatta olması gerekenler bunlar ve olması gerekenler yaşanıyor mu diyorsunuz?

- Hayata fazlasıyla olumlu bakıyorum. Kendi hayatımı düşünmekten belki de. Okurken mecburen tek önemli şey kendi hayatınız oluyor. Sınavımı geçsem, şunu şöyle yapsam, bunu böyle yapsam.. Bir süre bencil yaşıyorsunuz belki de. Hayatı sürekli suçlamam, haber izlediğimde küçük bir çocuğun öldüğünü görürsem işte o an suçluyorum. Birkaç dakika sonra geçiyor benim için o suçlama ama o çocuğun ailesi için geçmiyor. Kimsenin başına gelmesin böyle şeyler diyor ve soruya cevabımı bitiriyorum.


6) Savaşların asıl nedeni ne sizce? İnsanoğlu kendinde neyi yok etti ki zulüm denen illet yakasını bırakmıyor dünyanın?

- Savaşların nedeni insanları azaltmakmış gibime geliyor. Sanki ülkelerin başındakiler bir araya gelip, çok fazla gereksiz insan var, bir konu atalım ortaya, savaşır gibi yapıp iş birliği içinde nüfusu azaltalım diyorlar..


7) Sizi en çok huzursuz eden eksikliğiniz ne?Şunu da düzeltseydim daha huzurlu olurdum dediğiniz,gerçeğiniz,boşvermişliğiniz,gamsızlığınız?

- Hormon düzensizliğimi de düzeltseydim daha huzurlu olurdum. Ama sanırım kendimi içten içe seviyorum ve kimseye çaktırmıyorum.(evet şu an büyük bir kitleye çaktırdığımın farkındayım.)


8) Kalbinizin sesi mi mantığınızın sesi mi? Neden?

- Mantığımın sesi! Nedeni, kalbinin sesini dinleyip pişman olacağını düşündüğüm çok fazla insan olması. Hem mantığıma uymayan şey kalbimde de olmaz sanırım. Olduğu an da pişman olacağım :O


9) Biri size bir kötülük yaptı ve biliyorsunuz ki yapılan şey bilinçliydi,tepkiniz nasıl olurdu?Susar mısınız yoksa aynı anda yüzüne vurur musunuz yapılanları?

- Komik olacak ama hem susmamış olacağım bu cevabımla, hem aynı anda yüzüne vurmamış olacağım. Ben de herkes gibi yazılı olarak kendimi daha iyi ifade ettiğimden karşımdakine mesaj veya mail yoluyla anlatıyorum durumu. Ayrıca yazarken düşünebileceğim bol bol. Patır patır birşeyler söyleyip suçlu duruma düşen, kötü olan ben olmak istemem çünkü o yazıyı yazana kadar hem sinirim geçer vahşileşmem, hem daha iyi anlatırım. Eğer ne telefonu, ne maili yoksa bende o kişinin, zaten çok yakın değilizdir. Çok yakın olmadığım insanın bilinçli olarak bana kötülük yapması da beni üzmeyebilir. Küfürümü eder geçerim. Hımınımını..


10) Sizce, sabretmek nedir ve üzerinizde otorite kurmaya çalışan, sizin hakkınızı yiyen insanlara sabretmeli miyiz yoksa karşılık vermeli miyiz?Tepkimiz nasıl olmalı?

- Bu sorularla aklıma hayat bilgisi, türkçe derslerindeki sorular geldi. Metnin üst bölümünde böyle sorular olurdu :) Neyse cevaba geçeyim:

Bence sabretmek , sinirlendiğimiz, sabrımızı zorlayan şeyin fazlalığına eşit olarak eğlenmek, gezmek, bir hobi bulup kendini onunla oyalayarak gerçekleşir.

Hakkımızı yiyen insanlara farkettirmeden çalışarak, yükselmeliyiz. Bir zaman sonra o zaten çok ezik bir duruma düşecektir..


11) Bir konuşma geçti ben böyle bir cümle kurdum:"Karşımdaki insan benim için değerli değilse söylediği cümleler de değerli değildir, isterse hakkımda zanlarla kötü konuşsun hiç farketmez"Bunu söylememin nedeni de şu; biliyorum ki bu dünyada en zor şeylerden biri sizi anlamaya kapalı insanlara kendinizi ifade etmeye çalışmak ve birilerini memnun etmeye çalışmak. Peki siz nasıl düşünüyorsunuz bu konuda?

- Karşımda beni anlamayan insan olacaksa, o ortamda susmayı yeğlerim. Uyurum falan. Ya da (belki iki yüzlüyüm, rol yapıyorum bilemem) hep onu dinler(dinler gibi yaparak dinlemem aslında) hıhı evet tarzı hep onaylayıp o insanla günü geçiririm. Belki de hiçbir zaman düşman edinmeyi sevmediğimden karşımdakini hep mutlu bırakmak isterim. Sevmesem de..


12) Hangi söz sizi rahatsız eder ve neden?

- "Saçmalama" kelimesinden acayip rahatsız oluyorum nedensizce. Söylenen şey karşımdakine uymuyorsa saçmalamış olmam. O benim düşündüğüm şeyin zıttını düşünüyordur. Budur durum. Saçmala kelimesinden tiksiniyorum. Ölsün!


13) Başkasında kınayıp da sonra sizin de yaptığınız birşey var mı?[isteğe bağlı paylaşmak]

- Vardır kesin ama 75 saat düşündüğüm halde aklıma gelmedi.Belki ileride bu soruya "evlenmek" diye cevap veririm :)11 yorum:

Mr.E dedi ki...

Tepkiseeeel :P

Feli Jo dedi ki...

yiesss :D

Hürrem Sultan dedi ki...

Oooooo
İlk soruyu okudum aklıma ilk Gökhan geldi yaa, ıy.

Feli Jo dedi ki...

ahahaha :D Hürrem keşke öyle insanlar gelmese aklına :D

Feli Jo dedi ki...

ahahaha :D Hürrem keşke öyle insanlar gelmese aklına :D

Mia Wallace dedi ki...

Feli ya nasıl ciddi samimi cevaplar vermişsin. Gercekten tepkisel ve bu mim bende de var ama yapmadım. yemedi :D

süpersin ve ne ne ne ne evlenmek mi?! :)

Bi de cidden olsun ne ya.

Feli Jo dedi ki...

:D ben de şimdi tekrar okudum nasıl bi moral bozukluğu ya da sinirle yazmışsam artık :D ne olmuşsa o zaman, hatırlamıyorum da. İşte hayat böyle Mia'm, bir şeye delicesine kızıyorsun birkaç gün sonra neye kızdığını unutuyorsun :D

Evlenmenin benim için kınanacak birşey olduğunu belirtmişim Mia'm yani evlenmeyi düşünmüyorum tabi ki :D Hala kınıyorum..

Ayrıca olsun durumu çok sinir.Bir kadın da "Sanata saygı duyuyorum ama opera.." falan demiş anneme. O sanat değil gözünde kadının. Ayyy nasıl tırt nasılll!! :D Sinirlendim gene!

Bir kadına daha dedim kampusta (doğrusu kampüs değilmiş.Okulda öğrenilenler(galatlar konusu) vol.1) yol sormuştu ben de benimle gelin demiştim. O da sordu hangi bölümü okuduğumu. Söyledikten sonra yere bakarak yürüdü. Ben de eskiden sevmezdim operayı ama hiç olmazsa nasıl çıkarıyorlar o sesleri ya diye bir dururdum!

Bu kadar uzun cevap vereceğimi düşünmemiştin değ mi Mialeyim? :D

Mia Wallace dedi ki...

abooovvv.. cidden bu kadar uzun ceva vericeni düşünmemiştim Feli'm! :D

Yine mi bir şeye sinirlendin ? :P

Ya sen boşver operayla ilgili söylediklerini. Muhteşem yeteneklisin bunu biliyorsun ve sana hayranım bunu da biliyorsun ;)

Bir de yakında geliyorsun ben çook mutluyum! <3

Feli Jo dedi ki...

İlk hayranım sen olmasan boşuna uğraşmazdım Mialeyim :D sayende moral buldum!!

Evet geliyorum ve sürekli geziceeez!! Babana şimdiden haber ver Mia'm :D

deepblueeagle dedi ki...

yanıtlar güzel.
:)
sevimli, detaylı.

hala geziyorsunuz herhalde.
:)

Feli Jo dedi ki...

:) Teşekkür ederim!!

Dün gezdik bugün ayrıldık.. Hemen de özledim! :)

 

Feli Jo Design by Insight © 2009