30 Ağustos 2010 Pazartesi

Eskişehir, sen benim yeni şehrimsin..


Eskişehir beni kurtardı sanırım. Bu kalabalık, moral bozucu şehirden çekip aldı adeta..

Eskişehir ile pek alakalı olmayan, ama bizi bu karmaşadan kurtardığı için Eskişehir diye başladığım yazıma devam edeyim. Durum şu:

Dün akşam ablamı istemeye geldiler. Tabii ki verdik gitti. Bir sürü sorun çıktı servis sorunları vs. Meğer ne kadar gergin birşeymiş istenmek. İstenmek değil de vermek çok zormuş, hele de verilen kişi hayal dünyasında yaşıyorsa, ona gerçekleri göstermek çok daha zormuş.

Neden kız istemenin bu kadar kuralı var? Artık teknoloji gelişti. Bence kız isteme işi telefonla, internetle falan olmalı. Sonuçta "Verdim gitti!" denilmeyecek mi?

Bir de isteme, televizyonlarda gördüğümüz gibi değilmiş meğer.
Ben şöyle görürdüm:
Kız tarafının çekirdek ailesi ve erkek tarafının çekirdek ailesi bir araya gelir. Babalar konuşur, damat ezilir büzülür, kahveler içilir, en son kız istenir ve evlere dağılınır.

Şimdi gerçek kız istemeye dönelim :
Kız tarafı evini hazırlar. Börekler, çörekler, pastalar. Bir nevi gün ortamı. Altın günü. İstenen kız hiçbir işe elini sürmez. İstendiği için prenses modunda bir gün geçirir. Makyajı saçları yapılır kıyafet giyilir, sadece beklenir. Kız tarafındaki bütün büyükler çağırılır, aileleriyle birlikte. Dayılar, yengeler, teyzeler, annenin dayıları, teyzeleri, anneanneler, dedeler.. Kapı çalınır. Bir açarsın ki içeri bir 30 kişi doluşur. Büyüklü küçüklü. Ha bir de onlar gelmeden evin iki odası sandalyeler ve sehpalarla donatılır. Bu kadar kişiye kahve yapan da gelin değil, kahve makinesi olur. Kahveleri başkası yapar, geline sadece tepsi verilir. Sonra fotoğraflar, yüzükler (bizim nişan, isteme, söz aynı gündü belki de ondan), pastalar..

Herkes gidince derin bir "Ohhh!!" çekilir. Aynı zamanda anne ağlar, gelinin kardeşi anneye sarılır.

Kısacası kız istemek, kız vermek çok gergin birşeydir. Evlenmeyi düşünmezdim, iyice beynimden sildim. Aileme bu kadar zorluk çıkarmaktansa, evlenmem daha iyi :)

Siz siz olun, kız isterken teknoloji kullanmayı sakın unutmayın..

Parça da bu olsun :) Tülay German'a bak bee : http://fizy.com/s/1ahlh7

2 yorum:

gürültü dedi ki...

ayy bizim de yan komşuda vardı bu olaylar geçen gün bir hafta hazırlandı kız tarafı ne alışveriş ne alışveriş... hakikaten öyle 5dakikalık bir olay değilmiş:D

Feli Jo dedi ki...

Çook çok kötü!!! :D Erkek tarafı için de kız tarafı için de geçerli bu lafım. Olmasın artık yahu! Gerek yok! İnsanlar bekar da nefes alabileyor.Masrafa da gerek yok :D

 

Feli Jo Design by Insight © 2009